Rębak do drewna to rewelacyjne urządzenie, dzięki któremu porządki na podwórku staną się dziecinnie proste. Do rębaka możesz włożyć wiele rodzajów materiałów, w tym małe gałęzie, ścinki z podwórka, gałęzie drzew i szczotkę. W niektórych rębakach można nawet umieścić liście, jeśli są one wyposażone w funkcję rozdrabniania.

Ale co z mniej popularnymi rodzajami materiałów, takimi jak szyszki sosnowe, bambus, karton i tym podobne? W tym artykule zajmiemy się wszystkimi tymi rzeczami i nie tylko (łącznie z ciałami zmarłych).

Ponadto, zanim zaczniemy, chcemy wspomnieć o naszym przewodniku zakupu na najlepszych rozdrabniaczy do drewna. Jeśli jesteś na rynku rębaka do drewna, a następnie upewnij się, aby sprawdzić to!

RZECZY, KTÓRE MOŻNA UMIEŚCIĆ W RĘBAKU DO DREWNA
Omówiliśmy już niektóre z rzeczy, które można umieścić w rębaku do drewna, takie jak małe gałęzie, gałęzie drzew, odpady z podwórka, szczotki i liście. Ale te rzeczy mają swoje zastrzeżenia i mamy dwie zasady kciuka, jeśli planujesz umieścić któryś z tych przedmiotów w rębaku.

Pierwsza zasada jest taka, że jeśli chcesz wrzucić liście do rębaka, to potrzebujesz rębaka z funkcją rozdrabniania lub samodzielnego rozdrabniacza. Jeśli włożysz liście do rębaka bez funkcji rozdrabniania, maszyna będzie się zacinać, ponieważ jej ostrza będą próbować siekać (a nie rozdrabniać) liście.

Drugą zasadą jest to, że pojemność rębaka lub rozdrabniacza ogranicza średnicę materiału, z którym maszyna może sobie poradzić. Rębak zazwyczaj radzi sobie z materiałem o większej średnicy niż rozdrabniacz. Możesz przeczytać więcej o wydajności rębaków do drewna w naszym przewodniku po rozmiarach rębaków do drewna.

Być może jesteś ciekaw jakie inne rzeczy można umieścić w rębaku. Zebraliśmy listę różnych materiałów, o które ludzie często pytają czy rębak sobie z nimi poradzi.

Musimy zacząć od słowa przestrogi i zrzeczenia się odpowiedzialności, które dajemy każdemu. Zawsze przestrzegaj instrukcji obsługi niezależnie od tego co ktoś mówi, łącznie z nami. Jeśli instrukcja obsługi Twojego rębaka nie wymienia jednego z poniższych materiałów jako czegoś, co powinieneś włożyć do maszyny, nie wkładaj go do niej! Jeśli coś pójdzie nie tak, odpowiedzialność spadnie na Ciebie.

MOKRE DREWNO

Zakładając, że nie pytasz o tarcicę (której nigdy nie powinieneś wkładać do rębaka), zazwyczaj możesz wkładać do rębaka mokre drewno, takie jak gałęzie, konary i szczotki. Jednak maszyna trudniej radzi sobie z mokrym drewnem niż z suchym, szczególnie modele z silnikami elektrycznymi. Jeśli planujesz zrębkować świeże (a więc mokre) drewno, być może będziesz musiał zmniejszyć średnicę materiału podawanego do urządzenia.

ŻOŁĘDZIE

Tak, możesz włożyć żołędzie do rębaka, ale uważaj! Ostrze rębaka nie jest w stanie rozdrobnić tego typu materiału. Maszyna może nawet odrzucić żołędzie z powrotem do zsypu i mogą one uderzyć Cię w twarz lub ciało. Rozdrabniacz jest lepiej przystosowany do pracy z żołędziami niż rębak.

SZYSZKI SOSNOWE

Tak, możesz włożyć szyszki sosnowe do rębaka i nie powinno być problemu z przerobieniem ich na świetny kompost. Upewnij się, że nosisz maskę przeciwpyłową, ponieważ szyszki dosłownie wybuchają w drobny pył, gdy przechodzą przez maszynę. Ponadto, może pozostać dużo soku na ostrzach po zakończeniu przetwarzania szyszek sosnowych.

ŚWIEŻE GAŁĘZIE SOSNY

Tak, możesz włożyć świeże sosnowe gałęzie do rębaka lub rozdrabniacza. Jednak największą przeszkodą w przypadku świeżych gałęzi sosnowych jest sok. Świeża sosna jest obciążona dużą ilością soków, które mogą łatwo zapchać Twoją maszynę i ostrza. Jest to mniejszy problem w rębakach o większej mocy, ale może szybko doprowadzić do stępienia ostrzy w mniejszych modelach.

SZKŁO

Nie, nie powinieneś wkładać trawy do rębaka, chyba że posiada on funkcję rozdrabniania. Ostrza w rębaku mogą się zacinać lub zatykać podczas rozdrabniania trawy, a sam proces rozdrabniania nie będzie przebiegał w drobny sposób. Jednak w przeciwieństwie do rębaka, rozdrabniacz posiada małe młotki przypominające pazury, które mogą rozdrobnić trawę do bardzo drobnej konsystencji i jest idealny do tego zadania.

WINOROŚL

Winorośl jest trudnym materiałem do umieszczenia w rębaku. Problem polega na tym, że mają one tendencję do owijania się wokół wewnętrznych elementów rębaka lub rozdrabniacza i zapychania maszyny. Innym niebezpieczeństwem związanym z wkładaniem winorośli do rębaka jest możliwość, że owiną się one wokół Twojego ramienia i wciągną Cię do środka!

Jeśli upierasz się przy używaniu winorośli w rębaku, potnij je przynajmniej na krótsze kawałki przed włożeniem do zsypu. Krótsze kawałki zmniejszą prawdopodobieństwo pocięcia Twojego ramienia. Ponadto, jeśli wynajmujesz rębak o dużej mocy, może on mieć mniejsze szanse na zakleszczenie się.

PAPIER I GAZETY

Tak, możesz włożyć niewielką ilość papieru lub gazety do rębaka, jeśli maszyna posiada funkcję rozdrabniania. Rębak z funkcją rozdrabniania posiada pazury przypominające młotek, które z łatwością rozdrabniają papier na drobną konsystencję. Jednak nieruchome ostrza w rębaku bez funkcji rozdrabniania będą walczyć, zacinać się lub zatykać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach pomiędzy rębakami i rozdrabniaczami oraz o tym, jak one działają, sprawdź nasz przewodnik po tym, jak działają rębaki i rozdrabniacze do drewna.

KARTON

Tak, możesz włożyć niewielką ilość kartonu do rębaka lub rozdrabniacza. Rębak z ostrymi ostrzami powinien poradzić sobie z niewielką ilością kartonu bez większych problemów. Jest to szybki i prosty sposób na pozbycie się kartonu i stanowi świetny dodatek do stosu kompostowego lub jako podściółka dla zwierząt.

SŁODKIE ZIEMNIAKI

Tak, wierz lub nie, ale możesz użyć rębaka do rozdrabniania słodkich ziemniaków! Dlaczego chciałbyś to zrobić? Nie mamy pojęcia! Ale ktoś chciał wiedzieć, czy jest to możliwe. Jedno słowo ostrzeżenia jest takie, że sprzątanie będzie koszmarem. Za każdym razem, gdy wkładasz jedzenie do rębaka do drewna, maszyna będzie wymagała całkowitego czyszczenia, chyba że chcesz mieć robaki i okropny zapach.

RZECZY, KTÓRYCH NIGDY NIE POWINIENEŚ WKŁADAĆ DO RĘBAKA DO DREWNA
Teraz, gdy przedstawiliśmy listę materiałów, z którymi rębak może sobie poradzić, oto kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś wkładać do rębaka.

BAMBUS

Nie, nie powinieneś wkładać bambusa do rębaka lub rozdrabniacza. Bambus jest bardzo twardy i może łatwo zdeformować ostrza oraz zapchać deflektor wiórów. Jeśli masz problem z bambusem, znaleźliśmy kilka lepszych sposobów na wyeliminowanie tej inwazyjnej rośliny z Twojego podwórka.

Przytnij bambus do wysokości 3 stóp i pozostaw go na rok, po czym możesz go łatwo wyrwać z ziemi;
Przyciąć bambus do poziomu gruntu i wykosić go kosiarką;
Spryskaj świeże pędy bambusa silnym herbicydem; lub
Przykryć bambus plandeką, aby zagłodzić go od światła słonecznego.
STARE OPONY I GUMA

Nie, nie powinieneś wkładać opon ani gumy do rębaka lub rozdrabniacza do drewna. Większość gumowych opon zawiera stalowe pasy, które zniszczą rębak do drewna. Nawet guma bez stali może uszkodzić maszynę, ponieważ rębak może się zaciąć, a silnik przegrzać i zawieść.

OSB

Nie, nie powinieneś wkładać płyt OSB do rębaka, ale nie z tego powodu, o którym myślisz. Jeśli płyta OSB ma mniej niż pół cala grubości i rozerwiesz ją na paski o szerokości 2 cali, rębak prawdopodobnie będzie w stanie rozdrobnić płytę OSB na mniejsze kawałki. Ale za pomocą rębaka z płyt OSB jest stratą materiału i czasu. Lepszą decyzją jest ponowne wykorzystanie płyty OSB do innego projektu lub przekazanie jej na szczytny cel.

TARCICA OBROBIONA CIŚNIENIOWO

Nie, nie powinieneś wkładać tarcicy impregnowanej ciśnieniowo do rębaka. Zawiera ona substancje chemiczne, takie jak arsenian miedzi chromowanej (CCA), które mogą być wdychane podczas rozdrabniania tarcicy. Ponadto, większość tarcicy jest twarda i może uszkodzić rębak oraz unieważnić gwarancję, którą posiadasz na maszynę.

CIAŁA

Nie, nie powinieneś wkładać ciała do rębaka. Jeśli włożysz martwe ciało do rębaka, będzie to oznaczało zbezczeszczenie ludzkich zwłok, co jest nielegalne w każdym stanie, chyba że jest to zombie. Ponadto, sprzątanie byłoby bałaganem. Zabawnym faktem jest to, że co najmniej 10 osób zadaje Google to pytanie każdego miesiąca!