Zamierzasz zająć się dużym projektem ogrodniczym, po którym zostaną Ci sterty i stosy gałęzi i liści? Będziesz musiał się ich w końcu pozbyć, a bez pojemnika na śmieci lub jakiegoś sposobu na przetransportowanie materiału na wysypisko, może to wymagać wiele wysiłku. To znaczy, jeśli nie masz rębaka do drewna.

Wszystkie te bezużyteczne odpady można wykorzystać do czegoś bardzo przydatnego - można je zamienić w mulcz. Wióry drzewne i liście są podstawowym składnikiem ściółki ogrodowej, a jeśli masz zamiar przyciąć lub ściąć drzewo na swoim podwórku, dlaczego nie poddać recyklingowi tego, czego nie możesz wykorzystać? Gałęzie i martwe liście wydają się nikomu i niczemu nie służyć, ale mogą stanowić doskonałą osłonę dla rosnących grządek roślin.

Dlaczego warto używać rębaka do drewna?

Używanie rębaka do drewna w klimacie takim jak Australia czy Nowa Zelandia może być szczególnie ważne, aby pomóc w utrzymaniu świeżości Twojego ogrodu. Surowe warunki pogodowe w każdym z tych krajów stwarzają potencjalnie niestabilne warunki dla Twojej gleby. Mulcz działa jak warstwa ochronna na glebie, pomagając zmniejszyć przenikanie ciepła do lub z ziemi. Mulcz pomaga również zatrzymać wilgoć w glebie, co oznacza, że można rzadziej podlewać rośliny, zmniejszając tym samym rachunki za wodę.

Nie ma sensu wychodzić do sklepu ogrodniczego i kupować worków z mulczem, jeśli masz doskonale użyteczne gałęzie i liście, które możesz już wykorzystać. Problemem jest przekształcenie tych gałęzi i liści w odpowiednią ściółkę, ale właśnie w tym miejscu przydaje się rębak do drewna.

Rębak nie poradzi sobie z martwymi i suchymi gałęziami, liśćmi palmowymi czy pnączami, ale wszystkie liście i świeżo ścięte gałęzie zostaną zmiażdżone i wyplute na drugi koniec w użytecznej formie. Nawet jeśli wyprodukujesz znacznie więcej mulczu niż potrzebujesz, produkt końcowy będzie o wiele łatwiejszy do wyrzucenia do kosza na odpady zielone, niż gdybyś zostawił gałęzie w całości. Można nawet zapakować go do worka i przekazać sąsiadom, przyjaciołom lub rodzinie, aby wykorzystali go w swoich ogrodach. Niezależnie od potrzeb, mulczowanie ściętych drzew i wykorzystanie ich w ogrodzie to świetny sposób na ponowne wykorzystanie materiałów, które masz pod ręką.

Jak bezpiecznie używać rębaka do drewna

Bezpieczeństwo jest najważniejsze - każda maszyna taka jak rębak do drewna może być niebezpieczna, jeśli nie jest odpowiednio ustawiona i używana. Jeśli używasz rębaka do drewna na swojej posesji, upewnij się, że wszyscy domownicy wiedzą, że nie wolno zbliżać się do Ciebie ani do maszyny podczas jej pracy. Zsyp, którym wydostaje się gruz powinien być skierowany z dala od okien, samochodów lub miejsc, gdzie ludzie mogą przechodzić (np. chodników). Nie wszyscy wokół Ciebie będą mieli na sobie pełną odzież ochronną i wyposażenie, więc jeśli zdmuchniesz zrębki na drogę lub publiczny chodnik, możesz spowodować poważne obrażenia. Odzież ochronna, którą powinieneś nosić, obejmuje koszulę i spodnie o pełnej długości, grube rękawice, ochronę oczu i uszu, zakryte buty oraz kask. 

W najbezpieczniejszej pozycji, z zablokowanymi kołami, możesz skierować zsuwnię rębaka w kierunku taczki lub miejsca, w którym chcesz rozpocząć pracę z mulczem. Klapa wylotowa daje większą kontrolę nad tym, gdzie trafiają zrębki. Jeśli jest ona całkowicie otwarta, zrębki będą leciały szerokim łukiem, ale jeśli jest w pozycji "na dół", będą rozrzucane w skoncentrowanym obszarze.

Wszystkie rębaki wyposażone są w silnik zasilany paliwem i dlatego powinny być używane tylko na zewnątrz. Aby go włączyć, otwórz kranik paliwa, przesuń przepustnicę do góry, tak aby ustawić niską prędkość i naciśnij zapłon. Po uruchomieniu możesz zmienić prędkość obrotową silnika w zależności od rodzaju zrębków, które chcesz uzyskać (wyższa prędkość spowoduje większe rozdrobnienie gałęzi i liści). Uzupełniaj zbiornik paliwa odpowiednim paliwem i zawsze czekaj, aż maszyna zostanie wyłączona, a silnik ostygnie, zanim zatankujesz paliwo.

Wprowadź gałęzie do rębaka najpierw najgrubszą stroną

Powoli podawaj gałęzie do podajnika najpierw najgrubszą stroną.  Rębak złapie gałąź i zacznie ją rozdrabniać, wysyłając wióry przez pędy.  Upewnij się, że podajesz tylko te gałęzie, które są odpowiedniej wielkości w zależności od rębaka, który wynajmujesz.  Większość rębaków posiada na maszynie przewodnik po rozmiarach, informujący o maksymalnym rozmiarze gałęzi, którą można przełożyć przez rębak.