Kupując rębak do drewna, musisz najpierw rozważyć wiele czynników, aby zdecydować, którą markę, typ, moc i cenę chcesz zapłacić. Ten kompletny przewodnik po zakupie rębaka do drewna pomoże Ci zrozumieć wszystkie zalety, wady i inne czynniki, które musisz wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie.

Praca na podwórku i ogrodnictwo może być powolne, żmudne i szczerze mówiąc czasami nie warto się wysilać. Każdego roku zostajesz z mnóstwem liści, pustych gałęzi i przerażającym zadaniem posprzątania ogrodu.

Co zrobić z liśćmi? Co zrobić z gałęziami? Spalić je? Wywieźć do punktu utylizacji? Mam dla Ciebie proste rozwiązanie, zainwestuj w rębak do drewna!

Rębak zajmie się Twoimi liśćmi, gałęziami i żywopłotami, a także dostarczy Ci nieocenionych zasobów w postaci zrębków i rozdrobnionych liści, które świetnie nadają się do wykorzystania w formach liściowych i kompostach.

Czym jest rębak do drewna?

Główną funkcją rębaka do drewna lub rozdrabniacza ogrodowego jest redukcja odpadów ogrodowych. Nie ma znaczenia czy jesteś profesjonalistą czy entuzjastą ogrodnictwa, rębak jest niezbędnym urządzeniem i nieocenionym narzędziem do redukcji odpadów ogrodowych i produkcji wspaniałych zasobów dla ogrodu.

Osiągnij schludny ogród lub podwórko, które wygląda świetnie w bardzo krótkim czasie, przy minimalnym wysiłku.

Rodzaje rębaków do drewna
Istnieje kilka odmian rębaków, które są dostępne do użytku domowego i komercyjnego.

Jeśli chcesz mieć maszynę domową, która jest doskonałym narzędziem do pracy z każdym rodzajem liści/drewna, to najprawdopodobniej powinieneś zwrócić uwagę na rozdrabniacz.

Elektryczny rębak do drewna

Elektryczny rębak jest zazwyczaj lekki i stosunkowo niewielki. Kompaktowa rama pozwala na łatwe przechowywanie i manewrowanie urządzeniem.

Kompaktowy elektryczny rębak do drewna o mocy 4HP - rozdrabniacz ogrodowy (FM4DDE)
W przypadku rębaka elektrycznego, wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i gotowe. Nie musisz się martwić o benzynę czy olej. Bez wymogu stosowania oleju oznacza to również, że możesz używać rębaka w garażu, nie martwiąc się o spaliny.

Musisz się jednak martwić o to, gdzie chcesz używać swojej maszyny. Jeśli chcesz używać go w ogrodzie, musisz pamiętać, że może być potrzebny przedłużacz. Im dłuższy przedłużacz, tym więcej mocy straci rębak do drewna.

Rębak elektryczny oznacza zazwyczaj mniejszą konserwację, ale również mniejszą moc. Oczywiście, rębaki elektryczne mają również tę zaletę, że są bezemisyjne i ciche.

Rębak spalinowy

Jeśli masz do rozdrobnienia dużą ilość twardego i miękkiego drewna, to spalinowy rębak do drewna jest prawdopodobnie najlepszym wyborem.

Kompaktowy rębak i rozdrabniacz do drewna Forest Master Petrol 6HP - FM6DD
Silniki benzynowe są zazwyczaj w stanie wyprodukować więcej mocy niż silnik elektryczny, co oznacza, że są lepsze do twardszych gałęzi. Dodatkowo, im szybciej obraca się bęben, tym drobniejsze zrębki uzyskasz.

Jeśli masz kilka akrów, prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli będziesz mógł zabrać swój rębak bezpośrednio do opadłych gałęzi i liści. W przypadku modelu elektrycznego, jesteś ograniczony rozmiarem przedłużacza i nie zalecamy przedłużania go powyżej 10m, gdyż w przeciwnym razie rębak straci zbyt wiele mocy.

Mówiąc prościej: Jeśli potrzebujesz wykonywać stałe, ciężkie zadania związane z zrębkowaniem, wybierz spalinowy rębak do drewna. Jeśli chcesz używać rębaka raz lub dwa razy do roku do lżejszych zastosowań, wybierz elektryczny rębak do drewna.

Sprawdź nasz wpis na blogu jak konserwować spalinowy rębak do drewna aby uzyskać więcej informacji.

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Pojemność podajnika
Pojemność podajnika jest jednym z najbardziej kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę przy zamawianiu rębaka do drewna. Pojemność podawania to limit drewna, w którym rębak jest w stanie pracować efektywnie.

Musisz uważnie przyjrzeć się średnicy gałęzi w porównaniu z rębakiem, który zamierzasz kupić.

Jeśli np. posiadasz gałęzie o średnicy 3 cali, powinieneś zwrócić uwagę na rębak o wydajności do ok. 80 mm.

Jeśli kupujesz rębak do użytku domowego, zazwyczaj nie potrzebujesz rębaka o pojemności ponad 100mm. Dzieje się tak dlatego, że gałęzie powyżej tej wielkości mogą być wykorzystane do palenia polan bez konieczności ich rozdrabniania.

Moc
Wybierając moc rębaka do drewna, należy zwrócić uwagę na ilość koni mechanicznych (HP), które rębak jest w stanie wytworzyć.

Trudno powiedzieć, jaka moc będzie potrzebna, ale zależy to od rodzaju drewna, które będzie zrębkowane i rodzaju bębna, który rębak wykorzystuje.

Jeśli rozdrabniasz drewno, które było pozostawione na długi czas (sezonowane) to prawdopodobnie będziesz potrzebował rębaka o większej mocy.

Jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujesz dla rębaka?
Gdzie zamierzasz przechowywać swój rębak? Rębaki różnią się wielkością, począwszy od naszych kompaktowych rębaków, które są mniejsze niż przeciętna taczka, aż do rębaków komercyjnych, które są często wielkości dużych przyczep.

Elektryczny rębak do drewna, 4HP rębak do drewna i rozdrabniacz ogrodowy, FM4DDE
Porównanie elektrycznego rębaka do drewna FM4DDE i taczki
Musisz zastanowić się, jak zamierzasz przechowywać rębak, a także ile miejsca masz w swoim ogrodzie.

Gwarancja
Gwarancja jest dość ważnym elementem przy zakupie rębaka, chcesz mieć pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak z Twoją maszyną, będziesz mógł ją naprawić bez dodatkowych kosztów.

Jednakże, musisz również spojrzeć za gwarancję i przyjrzeć się świadczonym usługom. Nasze rębaki Forest Master gwarantują dożywotnią usługę fachowego doradztwa technicznego. Nie ma znaczenia, czy kupiłeś swój produkt 10+ lat temu, nadal jesteśmy tutaj, aby pomóc z każdą pomocą techniczną, której możesz kiedykolwiek potrzebować.

Często firmy zlecają taką pomoc techniczną na zewnątrz lub nie posiadają faktycznej wiedzy technicznej na temat sprzedawanej maszyny. Może to prowadzić do niezliczonych usterek i błędów w Twojej maszynie przez następne lata.

Części zamienne do rębaka do drewna
Oprócz gwarancji, którą otrzymują Państwo wraz z produktem, należy również zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych. Rębaki do drewna działają długo i nie są tanim sprzętem, musisz mieć pewność, że będziesz w stanie znaleźć części zamienne do maszyny, jeśli kiedykolwiek będziesz ich potrzebował. Dotyczy to między innymi ostrzy i pasów zamiennych. Więcej informacji na temat ogólnej konserwacji rębaka do drewna można znaleźć w tym artykule.

W Forest Master, posiadamy wszystkie niezbędne części zamienne do wszystkich naszych maszyn. To gwarantuje, że nigdy nie utkniesz z wadliwą lub nie działającą maszyną.

Zwrotność
Jeśli celem rębaka jest lekki użytek domowy, to prawdopodobnie chcesz mieć tylko małą maszynę, która z łatwością zmieści się w garażu lub szopie.

Jeśli idziesz w kierunku maszyn o bardziej komercyjnych rozmiarach, wtedy prawdopodobnie będziesz chciał zacząć szukać rębaków, które są wyposażone w haki holownicze i takie dla lepszej manewrowości.

Dodatkowe funkcje
Ostatnią rzeczą do rozważenia są dodatkowe małe korzyści i funkcje, które naprawdę sprzedają maszynę i czynią ją wyjątkową i wartą Twoich pieniędzy.

Na przykład, rębaki do drewna Forest Master są wyposażone w opatentowaną konstrukcję, która pozwala na bezpośredni dostęp do bębna maszyny. Odchylany lej zasypowy i zsyp pozwalają na szybki i sprawny dostęp do bębna. Wystarczy odkręcić jedną lub dwie śruby, aby uzyskać dostęp w celu usunięcia blokad lub przeprowadzenia konserwacji. Oznacza to, że czas przestoju maszyny jest praktycznie zerowy.