Rębaki do drewna stanowią fantastyczne rozwiązanie wielu problemów, szczególnie w obszarach mieszkalnych. Są one przydatne do usuwania dużych stosów gałęzi, pni, gałązek i liści, co pozwala na uzyskanie czystszych i bezpieczniejszych obszarów roboczych.

Bezużyteczny gruz znajdujący się na Twoim podwórku może zostać ponownie wykorzystany przez rębak do drewna. Wióry drzewne i liście są podstawowym składnikiem mulczu ogrodowego - więc następnym razem, gdy będziesz chciał przyciąć drzewo, dlaczego nie poddać recyklingowi tego, czego nie możesz wykorzystać? Ściółka może być używana do chłodzenia gleby, tłumienia chwastów, zatrzymywania wilgoci w glebie i upiększania rabat ogrodowych. Ściółki organiczne pomagają również poprawić żyzność gleby, ponieważ ulegają rozkładowi.

Niezależnie od tego, czy masz zamiar zająć się dużym projektem ogrodniczym, czy po prostu musisz oczyścić trochę miejsca na podwórku, wynajem rębaków do drewna jest bezpiecznym rozwiązaniem, które pozwoli Ci skutecznie oczyścić teren z gruzu.

Po wybraniu wiarygodnego dostawcy usług wynajmu rębaków do drewna, zapoznaj się z instrukcją obsługi maszyny. Ważne jest, aby zrozumieć, jak bezpiecznie i efektywnie obsługiwać rębak, zanim zaczniesz wkładać do niego całe swoje podwórko.

1. Umieść rębak na płaskim podłożu

Zanim uruchomisz rębak, zawsze upewnij się, że stoi on na równej, twardej powierzchni. Zmniejsza to ryzyko obrażeń, jak również przemieszczania się lub przewrócenia maszyny podczas pracy.

2. Wyreguluj zsuwnię i deflektor wiórów

Zsuwnia i deflektor pozwalają Ci kontrolować kierunek i odległość, na jaką rębak będzie wyrzucał wióry. Większość opcji wynajmu rębaków do drewna będzie miała kilka pokręteł zaciskowych na deflektorze, które można łatwo regulować, aby kontrolować odległość wyrzutu. Obróć rynnę zsypową dla dokładności - dobrym pomysłem jest skierowanie jej w stronę pojemnika (np. taczki), aby zachować czystą przestrzeń roboczą.

3. Włącz hamulec postojowy i uruchom rębak.

Zawsze upewnij się, że ustawiłeś hamulec postojowy przed uruchomieniem rębaka do drewna. Jest to kluczowy środek bezpieczeństwa, który zapewnia, że maszyna nie będzie nigdzie jechała, gdy zaczniesz podawać do niej odpady. Zalecane jest również umieszczenie drewnianych klinów pod kołami jako dodatkowe zabezpieczenie.

4. Zawsze najpierw podawaj tępy koniec

Rębak będzie w stanie z większą łatwością obrabiać tępy koniec drewna. Zawsze najpierw powoli podawaj najgrubszy koniec, aby rębak mógł łatwo uchwycić gałąź.

5. Podawaj mieszankę zielonych i suchych kończyn

Wilgoć zawarta w zielonych gałęziach drzew pomoże w smarowaniu i chłodzeniu noży rębaka. Warto mieć to na uwadze podczas podawania odpadów - może to sprawić, że proces będzie przebiegał znacznie sprawniej.

6. Stań z dala od leja zasypowego

Zawsze odsuwaj się od leja wsypowego, gdy podajesz gałęzie do rębaka. Prawdopodobieństwo uderzenia Ciebie lub kogoś w pobliżu przez wióry drzewne drastycznie wzrasta, jeżeli znajdujesz się w pobliżu tej części maszyny.

7. Wykorzystaj zrębki ponownie

Teraz, gdy skończyłeś wrzucać kłody, gałązki i gałęzie drzew do maszyny, nadszedł czas, aby przetworzyć te zrębki na mulcz!

Wskazówki bezpieczeństwa dotyczące rębaka do drewna.

Zawsze upewnij się, że stosujesz się do zasad bezpieczeństwa, kiedy wynajmujesz rębak do drewna. Zainwestowanie w rękawice ogrodnicze, dopasowaną odzież, ochronę oczu i uszu jest kluczowe przed rozpoczęciem pracy. Jeśli korzystasz z wynajmu rębaka w domu, upewnij się, że wszyscy w okolicy wiedzą, aby nie zbliżać się do Ciebie ani do maszyny, gdy jest ona w trakcie pracy. Zsyp zrębków powinien być skierowany z dala od samochodów, okien i ścieżek, po których mogą chodzić ludzie. Warto również przeczytać instrukcję obsługi rębaka przed uruchomieniem maszyny.

Jak działa rębak do drewna?

Większość rębaków do drewna ma te same funkcje, niezależnie od marki czy modelu. Maszyna jest zazwyczaj napędzana silnikiem spalinowym, chociaż elektryczne rębaki do drewna stają się coraz bardziej powszechne w Australii.

Skrzynia biegów wykorzystuje pasy klinowe i koła pasowe, aby połączyć silnik z zestawem ostrych noży. Pasek klinowy przenosi moc z silnika, podczas gdy koło pasowe pozwala silnikowi kontrolować prędkość ostrzy. Rębak do drewna jest zazwyczaj wyposażony w przekładnie, które kontrolują moc i prędkość.

Istnieją dwie rynny zsypowe, które przetwarzają drewno w rębakach. Pierwsza zsuwnia rozdrabnia gałęzie na wióry i jest mniejszą opcją z tych dwóch. Drugi zsyp jest wyraźnie większy i wyposażony w ostrza, które zamieniają nadmiar materiału roślinnego (np. liście) w mulcz.

Zazwyczaj im większa maszyna, tym większy ładunek drewna jest w stanie przetworzyć. Ostrza mogą pracować z oddzielnymi wałami lub przeplatać się - jeśli jest kilka ostrzy obracających się na niezależnych wałach, drewno będzie wielokrotnie ścinane, gdy będzie przechodzić przez ostrza w szybkim tempie. Ostrza przeplatane pracują nieco wolniej, ale są samoczynnie zasilane, ponieważ wciągają gałęzie do samych ostrzy. Ostrza międzyłopatkowe zapewniają również, że wielkość zrębków jest stała.