Konstrukcja schodów - Jak budować

Projekt schodów / Rysunek

Zbudowaliśmy nasz nowy garaż z kratownicami na poddaszu, więc mogłem mieć miejsce na warsztat. Aby dostać się do tej przestrzeni muszę zbudować klatkę schodową. Jak widać na szkicu mój plan jest zbudować schody, które ma krótki bieg do lądowania, a następnie 90 stopni zakrętu w górę pozostałą odległość. Zanim zaczniesz budować schody ważne jest, aby zebrać kilka informacji. Potrzebne będą następujące dane:

  1. Całkowita wysokość od wykończonej podłogi do wykończonej podłogi powyżej.Całkowita odległość pozioma, którą masz dostępną do "uruchomienia" na zewnątrz schodów.Minimalny wzrost i bieg według lokalnych i państwowych kodów budowlanych.

Przycinanie podłużnic schodowych

Budowa zestawu schodów wygląda znacznie trudniej niż jest w rzeczywistości. Polecam tę Podstawową Książkę Budownictwa Schodowego, jeśli jesteś zainteresowany nauką o budowaniu schodów. Najważniejszym narzędziem, którego będziesz potrzebował jest kątownik.

Aby ułatwić sobie pracę, proponuję kupić parę mosiężnych zacisków do mierników schodów. Klamry mocuje się do kwadratu, dzięki czemu można wielokrotnie zaznaczać ten sam wzrost i bieg schodów. Każdy kodeks budowlany ma inne wymagania co do maksymalnego wzrostu i biegu, jaki mogą mieć schody.

Dla mojej klatki schodowej staram się mieć maksymalny wzrost między 7,5 a 7,75 cala i bieg 10 cali. Zmierzyłem odległość od betonowej podłogi do wykończonej podłogi w moim warsztacie, aby uzyskać całkowitą wymaganą wysokość. W moim przypadku całkowita wysokość wynosiła 129,625 cala. Dlatego skończyłem z 17 pionami o wysokości 7,625 cala. Na zdjęciu powyżej ustawiłem bieg na 10 cali, a wznios na 7,625 cala, aby zaznaczyć podłużnice.

Jeśli chcesz darmowy kalkulator schodów, aby łatwo obliczyć wzrost i bieg dla każdej klatki schodowej, to zapisz się do mojej paszy poniżej. Po zapisaniu się, na dole każdej paszy, którą otrzymasz, znajduje się link z darmowym arkuszem kalkulacyjnym Excel do obliczania podłużnic schodów. Możesz przeczytać więcej o tym kalkulatorze schodów .

Materiały na schody

Podłużnice

Użyłem 1 1/4″ x 11 7/8″ TimberStrand LSL (Laminated Strand Lumber) na podłużnice. LSL są świetne do podłużnic schodowych, ponieważ pasma faktycznie pomagają zapobiegać pękaniu przy przecinających się cięciach na rogu pionu i bieżnika. Użyj piły tarczowej do cięcia wzdłuż linii, upewniając się, że nie przecinają się obok przecięcia. Następnie można użyć piły ręcznej, aby dokończyć cięcie.

Po wycięciu jednej podłużnicy możesz użyć jej do wytrasowania pozostałych podłużnic. Dla mojej klatki schodowej musiałem stworzyć dwa różne zestawy podłużnic. Jeden na pierwszy bieg od podłogi do podestu, a drugi od podestu do warsztatu.

Podłużnice

Następnym krokiem jest przycięcie podłużnic i stopnic. Do wykonania pionów użyłem sklejki MDO 1/2″, a do bieżników sosny południowożółtej 5/4, która miała już na nich wyfrezowany nosek. Najpierw montuję piony, przybijając je gwoździami do podłużnic, a następnie przykręcam do nich bieżniki.

Lubię też włożyć śrubę z tyłu pionu w bieżnik. Ten proces tworzy mocną klatkę schodową i naprawdę nie jest to trudne do zrobienia, gdy już się to opanuje.

Gotowe obramowanie klatki schodowej

Jak widać na zdjęciach budowa schodów nie jest wcale taka trudna. Musisz tylko wziąć swój czas, zaplanować to i zrobić kilka badań na temat lokalnych kodów. Kiedy już będę miał ściany obramowane i skończę ten projekt, zamieszczę więcej zdjęć i informacji. RSS Kanał Email Subskrypcja

Budowa schodów Jak zbudować schody Dom Poprawa domu Blog o poprawie domu