Typ kopiowania jest stosowany, gdy części muszą być wykonane według określonego szablonu w małej partii. W niektórych przypadkach frezarka kopiowa jest używana w produkcji wielkoseryjnej, podobnie jak wersja CNC. Wynika to z faktu, że rozważana maszyna może prowadzić tworzenie produktów, których kształt najbardziej odpowiada oryginalnej próbki, jak również maszyn CNC, ruch frezu jest ustawiony automatycznie. Główną cechą, którą posiada frezarka kopiująca jest duża prędkość obróbki.

Treść artykułu:

 • 1 Oznaczenie maszyny
 • 2 Zasada działania
 • 3 Klasyfikacja sprzętu
 • 4 Własnoręczne wykonanie maszyny

Jakie są zastosowania maszyn

Frezarka kopiująca jest często używana do obróbki objętościowej lub płaskiej i działa w podobny sposób jak maszyny CNC. Modele specjalne pozwalają na obróbkę objętościową drewna, wykorzystując model objętościowy jako wzorzec. W obróbce drewna obróbka wolumetryczna umożliwia

 • Do tworzenia ornamentów i różnych napisów.
 • Do grawerowania profili kształtowych.
 • Twórz złożone wzory z twarzami lub płaszczyznami w różnych płaszczyznach.

Omawiana maszyna do obróbki drewna jest często stosowana w produkcji mebli. Za pomocą tej maszyny można wykonać wiele elementów dekoracyjnych o skomplikowanych kształtach.

Zasada działania

Możliwość znacznego przyspieszenia produkcji złożonych produktów jest ze względu na specyfikę pracy, która ma kopię-frezarka. Podobnie jak w obróbce metalu, przy obróbce drewna używa się narzędzia tnącego zwanego "frezem".

Główne punkty pracy to:

 • Frez tworzy kontur lub powierzchnię, która jest definiowana za pomocą frezu kopiującego.
 • Połączenie pomiędzy narzędziem tnącym a urządzeniem śledzącym stanowi system mechaniczny, hydrauliczny lub pneumatyczny. Maszyny do obróbki drewna często posiadają mechaniczny system posuwu i sterowania.
 • Urządzeniem kopiującym może być szablon płaski, wcześniej utworzony model referencyjny, model przestrzenny, fotokomórka, rysunek konturowy. W niektórych przypadkach maszyny te są wyposażone w CNC, co czyni je bardzo uniwersalnymi.
 • Wzory służące jako szablon mogą być wykonane z metalu, drewna, plastiku lub innego materiału.

Kopiarka i frezarka działa w następujący sposób: próbka różnego rodzaju jest zamontowana, urządzenie śledzące jest doprowadzone do niego, które przekazuje wymaganą siłę do narzędzia tnącego za pośrednictwem określonego rodzaju komunikacji.

Klasyfikacja sprzętu

Podstawowa klasyfikacja opiera się na typie zainstalowanego napędu. Biorąc pod uwagę taką cechę możemy wyróżnić:

 • Pantograf drewniany do frezarki - ten wariant może pracować w 2 lub 3 wymiarach;
 • typ uniwersalny, zwany również pantografem, który posiada odchylane ramię; z reguły ramię to znajduje się w płaszczyźnie pionowej;
 • Istnieją wersje, które posiadają więcej niż jedno wrzeciono, aby przyspieszyć proces obróbki;
 • z posuwem mechanicznym, elektrycznym lub hydraulicznym;
 • fotokopijny typ transmisji konturu do prowadzenia narzędzia tnącego.

Obrabiarki do drewna różnią się także stopniem automatyzacji procesu produkcyjnego. CNC w tym przypadku jest umieszczane raczej rzadko, gdyż szablonowa metoda obróbki nie wymaga systemu sterowania numerycznego do wskazywania ścieżki narzędzia tnącego.

Własnoręczna budowa obrabiarek

Istnieje ogromna liczba maszyn do obróbki drewna typu kopiuj-wzór zwanych pantografami, które posiadają system CNC (uniwersalna wersja pozwalająca na wykonywanie obróbki metodą kopiowania lub programowania). Jednak nie każdy może kupić taki sprzęt, co jest związane z jego bardzo wysokim kosztem. Dodanie CNC czyni sprzęt przystępnym tylko dla dużych producentów, gdy okres zwrotu z inwestycji będzie krótszy niż 5 lat. Dlatego też wiele osób zadaje sobie pytanie - jak zrobić maszynę samemu?

Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać, że maszyny zbudowane własnymi rękami są znacznie gorsze od modeli przemysłowych. Jednocześnie nie jest możliwe samodzielne wykonanie wersji CNC. Wiele osób zwraca również uwagę na to, że bardzo trudno jest własnoręcznie przerobić konwencjonalną wersję frezowania na wersję kopiowania i często łatwiej jest zacząć od zera. Samodzielne wykonanie pantografu nie jest trudne, ale nadal istnieją pewne trudności w tym procesie.

Samodzielnie wykonany pantograf do frezarki

Istnieje wiele schematów, które można wykorzystać do budowy routera kopiowania własnymi rękami. Typowa wersja, z reguły, składa się z następujących elementów:

 • stół roboczy;
 • rama nośna;
 • głowica frezująca.

Aby wdrożyć procedurę zmiany trybu cięcia zmienia wysokość stołu, głowica z głowicą frezującą ma napęd elektryczny, który prowadzi narzędzie tnące w ruchu, często zawierając mechanizm przekładni do zmiany prędkości.

Sam pantograf może być wykonany w następujący sposób:

 • Z drewna. Taki pantograf można wykonać ręcznie, ale będzie on miał niewielką dokładność obróbki, ponieważ części drewniane są połączone za pomocą zawiasu. Mocowanie zawiasów charakteryzuje się luzem.
 • Pantograf kreślarski wykonany z metalu - umożliwia wykonywanie kopii w różnych skalach, ale nie może być stosowany do wykonywania kopii trójwymiarowych.

Budując maszynę własnymi rękami należy mieć świadomość, że wiele części może mieć niedoskonałości i niezgodności w wymiarach. Sytuacja ta związana jest z drganiami i wstrząsami podłoża, których trudno uniknąć. Błędy mogą wystąpić również podczas zmiany kierunku pracy frezu. Naprężenia wewnętrzne w drewnianym przedmiocie obrabianym mogą powodować wypaczanie się przedmiotu obrabianego. Z tego powodu zaleca się, aby tego typu maszyny były projektowane wyłącznie do pracy jednoczęściowej. Praktycznie niemożliwe jest uniknięcie tych problemów, ale możliwe jest stopniowe ulepszanie projektu, jeśli ta sama część jest obrabiana.