Jeśli używasz rębaka do drewna wokół swojej nieruchomości, to wiesz, jak potężne są to maszyny. Do czyszczenia stosów szczotek i tworzenia cennego mulczu z wiórów drzewnych, używanie rębaka do drewna jest często najłatwiejszą i najbardziej efektywną metodą. Ale z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność. W tym przypadku, Twoim obowiązkiem jest zachowanie bezpieczeństwa podczas używania rębaka do drewna. Oto kilka prostych sposobów na zapobieganie urazom podczas pracy z rębakiem:

1. Noś sprzęt ochronny.

Noś ochronę oczu i uszu podczas zrębkowania. Maszyny te są głośne i często wyrzucają drobne odłamki w powietrze. Unikaj dostania się ich do oka poprzez noszenie odzieży ochronnej DR przez cały czas. Ponadto, jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych, pamiętaj o noszeniu butów z zamkniętymi palcami. W przypadku rozdrabniania szczególnie dużych i ciężkich gałęzi zalecane są buty ze wzmocnioną stalą. Upewnij się, że luźne części garderoby są schowane i nie ma ryzyka, że utkną w rębaku.

2. Uważaj na to co rozdrabniasz.
Rębaki przeznaczone są do rozdrabniania gałęzi i konarów drzew. Nie są one przeznaczone do rozdrabniania metalu, plastiku, przetworzonego drewna (np. 2by-4) lub resztek materiałów budowlanych. Upewnij się, że rozdrabniasz tylko te gałęzie, które mieszczą się w zakresie wielkości, do których rozdrabniacz został zaprojektowany. Na przykład, jeżeli rębak został zaprojektowany do rozdrabniania gałęzi o średnicy do 4″, próba włożenia do leja zasypowego gałęzi o średnicy 5″ może spowodować zapchanie maszyny, niepotrzebne obciążenie silnika i narazić użytkownika na niebezpieczeństwo.

3. Nie wkładaj rąk do leja zasypowego!
Jeśli podajesz gałąź do leja zasypowego i nie trafia ona w całości do komory rębaka, NIE UŻYWAJ RĄK, ABY JĄ WPROWADZIĆ. Użyj innej gałęzi, kija lub tyczki, aby ją wepchnąć. Nigdy nie wkładaj rąk dalej do leja niż wskazują na to etykiety bezpieczeństwa. Głębokość, na jaką można bezpiecznie włożyć ręce różni się w zależności od konstrukcji rębaka.

4. Masz zatkany rębak? Najpierw go wyłącz!
Jeśli masz zator w rynnie zsypowej lub komorze rębaka, lub jeśli musisz wykonać rutynową konserwację, upewnij się, że wyłączyłeś silnik zanim cokolwiek zrobisz. Po wyłączeniu silnika należy odczekać, aż koło zamachowe przestanie się całkowicie obracać. Im cięższe jest koło zamachowe, tym dłużej trwa jego całkowite zatrzymanie. Jednak gdy koło nadal się obraca, nadal istnieje niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń, dlatego warto poczekać.

5. Trzymaj dzieci i zwierzęta domowe w bezpiecznej odległości od rębaka do drewna.
Trzymaj dzieci, zwierzęta domowe i inne osoby postronne w bezpiecznej odległości od rębaka podczas pracy. Latające odłamki, luźne wióry na ziemi, ciężkie gałęzie i niebezpieczna natura samej maszyny sprawiają, że jest to bardzo niebezpieczne miejsce dla dzieci i zwierząt domowych.