Z przemysłu leśnego ma wzrosnąć wykładniczo w ciągu najbliższych kilku lat - do ponad 17 miliardów dolarów do 2026 roku, według raportu Global Market Insights - ciężki sprzęt dla tego sektora jest duże zapotrzebowanie w Stanach Zjednoczonych. Zarówno dla firm zarządzających drzewami, prowadzących działalność na dużą skalę, jak i dla mniejszych, niezależnych wykonawców, jest to doskonały czas na inwestowanie w nowy sprzęt, aby rozwinąć działalność. Innymi słowy, ciężarówki z łyżkami leśnymi, ciężarówki z chwytakami i ciężarówki z wiórami. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie w pracach związanych z przycinaniem i usuwaniem drzew, a to, jaki sprzęt wybrać, zależy od rodzaju pracy, jaką zamierzasz wykonać. Jeśli Twoim celem jest ścinanie i rozdrabnianie ściętych drzew i gałęzi w celu łatwego usunięcia, musisz zainwestować w ciężarówkę do przewozu wiórów.

Co to jest rębak do drewna?

Rębak do drewna (znany również jako rębak do drzew) to maszyna, która służy do rozdrabniania gałęzi, pni i konarów drzew na wióry. Dzięki nim sprzątanie po pielęgnacji roślinności staje się o wiele mniej uciążliwe. Ciężarówki mogą przewieźć znacznie większy ładunek, gdy drewno zostało rozdrobnione w ten sposób, więc czas, siła robocza i budżet wymagany do wykonania prac leśnych jest znacznie zredukowany dzięki rębakowi.

Rębaki są przenośne i zamontowane na kołach, dzięki czemu mogą być ciągnięte za ciężarówkami, z którymi współpracują. Silnik spalinowy zapewnia im moc, od 3 koni mechanicznych (2,2 kW) do 1000 koni mechanicznych (750 kW). Wyższe klasy rębaków, które radzą sobie z dużymi pracami mogą być montowane na ciężarówkach. Zazwyczaj modele te wyposażone są również w hydrauliczny żuraw.

Kawałki szczotek i drewna są podawane do leja z kołnierzem zabezpieczającym, który przesuwa je do właściwego mechanizmu tnącego (ostrza osadzone na obracającym się wirniku). Drewno jest następnie wyrzucane w postaci zrębków do kontenera wysypowego ciężarówki zrębkującej poprzez zsuwnię. Wielkość pojedynczych zrębków zależy od konfiguracji wybranej dla danego rębaka.

RĘBAKI TARCZOWE I BĘBNOWE

Pierwotną konstrukcją rębaka jest rębak tarczowy, w którym mechanizmem rozdrabniającym są ostrza zamontowane na stalowej tarczy. Odwracalne, hydraulicznie napędzane koła wyciągają drewno z leja zasypowego na tarczę, a gdy tarcza się obraca, ostrza tną drewno na zrębki. Średnica materiału w rębakach tarczowych klasy konsumenckiej waha się od 6 do 18 cali, podczas gdy rębaki klasy przemysłowej mogą mieć średnicę nawet 160 cali.

Komercyjne firmy zajmujące się pielęgnacją drzew często wybierają rębaki tarczowe, a wielu operatorów twierdzi, że produkują one bardziej jednorodne zrębki niż rębaki bębnowe. Jednakże, małe, elastyczne gałęzie mogą przechodzić przez szczeliny tarczy i powodować niską jakość zrębków.

Rębaki bębnowe wykorzystują nowszy system składający się ze stalowego bębna (napędzanego silnikiem), umieszczonego równolegle do leja zasypowego, który obraca się w kierunku rynny wyjściowej. Bęben działa również jako mechanizm podający, wciągając materiał podczas rozdrabniania.

Rębak bębnowy może rozdrabniać nie tylko duże kłody drewna, ale również małe gałęzie drzew i materiał włóknisty (np. palmy). Posiada zwartą konstrukcję, jest niezawodny i łatwy w obsłudze.

Głównym parametrem technologii rębaka jest długość zrębków. Tak więc, można ocenić jego wydajność poprzez sprawdzenie jakości produkowanych zrębków. Gdy rozmiar zrębków jest zrównoważony, a zawartość detrytusu i pyłów niska, mamy do czynienia z produktem dobrej jakości.

JAKIE SĄ PODKLASYFIKACJE RĘBAKA DO DREWNA?

- Rozdrabniacz do drewna: Mniejszy niż rębak z pół-tępymi ostrzami. Różnica pomiędzy rębakiem a rozdrabniaczem do drewna polega na sposobie rozdrabniania materiału. Podczas gdy rębaki rozdrabniają gałęzie i większe konary, rozdrabniacze będą pracować na mniejszych odpadach roślinnych, takich jak liście, tworząc mulcz i kompost.

- Rębak-rozdrabniacz: Łączy w sobie funkcje rozdrabniania i zrębkowania.

- Szlifierka do pniaków: Profesjonalna maszyna do cięcia drewna, która rozdrabnia pniaki drzew za pomocą tarczy tnącej z wieloma zębami na mulcz i trociny.

Rębak do drewna
KONSERWACJA RĘBAKA DO DREWNA
REGULARNA KONSERWACJA JEST KONIECZNA W PRZYPADKU RĘBAKÓW DO DREWNA, KTÓRE Z RACJI SWOJEJ FUNKCJI SĄ MASZYNAMI NIEBEZPIECZNYMI. NIGDY NIE NALEŻY IGNOROWAĆ INSTRUKCJI OBSŁUGI DOŁĄCZONEJ DO URZĄDZENIA.

Ogólna konserwacja rębaków obejmuje:

- Smarowanie ruchomych części w regularnych odstępach czasu

- Wymiana oleju i wymiana filtra oleju zgodnie z instrukcją obsługi

- Wymiana lub czyszczenie filtra powietrza

- Wymiana świecy zapłonowej

- Obracanie łopatek i ich wymiana w razie potrzeby

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE RĘBAKA


MOŻLIWOŚCI
Jaki jest maksymalny rozmiar drewna, które rębak może rozdrobnić? Mniejsze maszyny przepuszczają kawałki drewna o średnicy 2-3 cali. Komercyjne maszyny mogą przerabiać kawałki o wielkości nawet 160 cali.

JAKOŚĆ OSTRZY
Powszechnie panuje przekonanie, że większa ilość ostrzy (zwanych bijakami) w komorze rębaka oznacza większą moc zrębkowania. Ale nawet pojedyncze ostrze może wykonać lepszą pracę niż wieloostrzowe, jeżeli jego jakość jest znacznie wyższa.

SILNIK
Mniejsze maszyny, przeznaczone do użytku niekomercyjnego, zazwyczaj wyposażone są w silnik elektryczny. Ale jeśli chodzi o maszyny dla profesjonalistów, będą one napędzane gazem. Tak więc, zalety wyboru rębaka elektrycznego - niższa konserwacja, praca bez spalin i niższa cena - nie są istotne dla nabywców, którzy potrzebują przemysłowego/komercyjnego urządzenia do pracy na dużą skalę.

DODATKOWE CECHY, KTÓRE WARTO ROZWAŻYĆ
- Dyszle do ciągnięcia

- Zsuwnie do przodu

- Samoostrzące się ostrza

- Zintegrowane kosze zbierające

- Uchylne leje

Bezpieczeństwo pracy rębaka do drewna

Rębaki przemysłowe to potężne maszyny, które mogą spowodować poważne obrażenia, jeśli operator nie zachowa ostrożności podczas ich obsługi lub podawania. Oto kilka czynników bezpieczeństwa, o których należy zawsze pamiętać:

- Nie wprowadzaj na siłę większej ilości szczątków drzew niż maszyna może rozdrobnić za jednym razem. Nie przyspieszy to pracy, a wysokoobrotowe ostrze może odepchnąć dodatkowy materiał, potencjalnie raniąc operatora.

- Upewnij się, że w materiałach podawanych do rębaka nie ma kamieni, skał, metalu itp. Mogą one odbić się rykoszetem od ostrzy i uderzyć operatora.

 

- Uważaj, aby nie wkładać rąk w pobliże otworu wylotowego zbiornika. W razie potrzeby do wepchnięcia materiału należy użyć długiego kawałka gałęzi.

 

- Noś sprzęt ochronny podczas pracy z rębakiem, aby chronić ręce, oczy i głowę. Nie noś workowatych ubrań, które mogłyby zostać wessane przez maszynę.